Zvýhodněná doprava při nákupu od 500,- Kč WE|DO 57,-Kč | Balíkovna 65,-Kč
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Včely
  4. Včely samotářky neznámí hrdinové naší zahrady
27.03.2023
Včely

Včely samotářky neznámí hrdinové naší zahrady

Včely jsou nejen jedněmi z nejvýznamnějších opylovačů, ale také zdrojem nejrůznějších produktů, které používáme ve svém každodenním životě. Mezi ně patří i včelí vosk, ze kterého vyrábíme ty nejlepší svíčky. Ale včely, které hrají klíčovou roli v našem ekosystému, nejsou jen ty, které vytvářejí kolonie a žijí ve velkých úlech. Existují také včely samotářky, které mají své vlastní zajímavé příběhy. V tomto článku se podíváme na tyto neznámé hrdiny našich zahrad a jejich vztah k včelímu vosku.

Odlišnosti včel samotářek od včel medonosných

 Včelí hotelNa první pohled byste možná včely samotářky ani nepovažovali za včely. Tito drobní tvorové žijí samostatně a jejich životní cyklus se značně liší od života včel medonosných. Včely samotářky nejsou organizované do včelstev a nemají jednotlivě rozdělené role, jako je královna, dělnice či trubec. Místo toho si každá včela samotářka hledá vlastní místo, kde si zřídí hnízdo a pečuje o svá vajíčka a larvy.

Včely samotářky a včelí vosk

Na rozdíl od včel společenských, které vytvářejí voskové plástve pro uskladnění medu, pylu a chovu larev, včely samotářky voskové struktury nepoužívají. Většina včel samotářek si hnízda buduje v dutinách stromů, ve štěrbinách mezi kameny, v zemi nebo v dutých rostlinných stoncích.

Některé druhy včel samotářek používají k vyplnění hnízd jiné materiály, například bláto, rostlinné částice nebo pryskyřici. Včelí vosk včely samotářky neprodukují, proto se svíčky vyrábějí pouze z vosku včely medonosné.

Význam včel samotářek

Přestože včely samotářky neprodukují včelí vosk, mají pro nás obrovský význam. Tyto malí opylovači jsou zásadní pro zdraví ekosystému a naší zahrady. Opylováním různých rostlin, jako jsou ovoce, zelenina či květiny, napomáhají k zachování biodiverzity a produkci potravin. Včely samotářky také představují zdroj potravy pro různé druhy ptáků a hmyzu.

Jak podpořit včely samotářky ve vaší zahradě: Vytvořením přátelského prostředí pro včely samotářky můžete přispět k jejich ochraně a zachování. Zde je několik tipů, jak podpořit včely samotářky ve vaší zahradě:

  1. Pěstujte pestré a rozmanité rostliny: Včely samotářky jsou přizpůsobivé a rády navštěvují různé druhy kvetoucích rostlin. Pěstováním široké škály rostlin poskytnete včelám samotářkám dostatek potravy a zároveň zvýšíte šance na opylování vaší zahrady.
  2. Poskytněte úkryt a hnízdiště: Včely samotářky rády hnízdí v dutinách, štěrbinách a dutých rostlinných stoncích. Můžete jim pomoci tím, že v zahradě necháte několik suchých a dutých špalků nebo si postavíte včelí hotel.
  3. Zamezte používání chemikálií: Pesticidy a herbicidy mohou být škodlivé pro včely samotářky i další opylovače. Zkuste tedy minimalizovat použití chemikálií ve své zahradě a upřednostněte přírodní metody kontroly škůdců a plevelů.

Hmyzí hotelVčely samotářky jsou nejen fascinujícími opylovači, ale také důležitými aktéry v udržování zdravého a živého ekosystému. Ačkoliv neprodukují včelí vosk, který bychom mohli použít při výrobě našich svíček, jejich existence je pro nás stále cenná. Pečlivým hospodařením a podporou včel samotářek ve své zahradě můžeme přispět k jejich ochraně a tím i k udržitelnosti naší planety.

Včely samotářky nás také mohou inspirovat k přemýšlení o tom, jak výrobky z včelího vosku, jako jsou svíčky, mohou být součástí udržitelného životního stylu. Podporou místních včelařů, kteří se starají o včely medonosné a zároveň zajišťují produkci včelího vosku, můžeme přispět k ochraně opylovačů a podpoře ekologických hodnot.

Na našem e-shopu najdete svíčky z včelího vosku, které jsou vyrobeny s ohledem na životní prostředí a dodržují etické standardy. Tyto svíčky nejen že mají příjemnou vůni, ale také podporují místní včelaře a jejich úsilí o udržení zdravých včel.

Včely samotářky jsou důkazem toho, že i drobní tvorové mohou mít velký dopad na naše životní prostředí. Příště, když si zapálíte svíčku z včelího vosku, vzpomeňte na tyto neznámé hrdiny naší zahrady a jejich důležitý příspěvek k opylování rostlin.

Jak vyrobit hmyzí hotel

Doufáme, že vám tento článek přinesl nové informace a inspiraci k tomu, jak se zapojit do ochrany včel samotářek a jejich podpory ve vaší zahradě. Nezapomeňte sledovat náš blog pro další zajímavé články o včelách, včelím vosku a udržitelném životním stylu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

Svíčky ze včelího vosku - instagram

Výkup vosku

Výkupujeme včelí vosk
pro informace a aktuální cenu
volejte na telefon 774 714 513
nebo pište na email 
vcelarstvi@ratajovi.cz

Doprava a platby

doprava-výhody

Kontakty
Logo
(Po-Pa, 8.00 - 20.00 hod.)